Wat gebeurt er wanneer een fotograaf alles regisseert, behalve zijn model? In de tentoonstelling Vogels tussen decor en werkelijkheid brengt fotograaf en beeldend kunstenaar Hans van Asch alledaagse tuinvogels samen met zorgvuldig opgebouwde stillevens. Vanaf 4 oktober zijn dertien werken te zien in het Natuurhistorisch Museum Rotterdam.
Voor zijn foto's bouwt Van Asch kleine decors in zijn achtertuin. Voorwerpen, kleuren, compositie en camerastandpunt liggen vooraf vast. Vervolgens lokt hij vogels naar de set en begint het wachten. Waar een mus of koolmees neerstrijkt en welke kant het dier op kijkt, laat zich immers niet regisseren.
Juist die spanning tussen controle en toeval bepaalt het werk. De decors verwijzen soms naar klassieke stillevens, terwijl de vogels door hun plaatsing bijna de status van een portret krijgen. Tegelijkertijd ondermijnen ze de zorgvuldig bedachte compositie. In Rugtoekerende Mus zit de mus bijvoorbeeld precies op zijn plek, maar demonstratief met zijn rug naar de camera.
De vervreemdende beelden zijn geen digitale composities. Alles wat op de uiteindelijke foto staat, bevond zich daadwerkelijk tegelijkertijd voor de camera. Van Asch voegt de vogels niet achteraf toe en combineert geen verschillende opnamen. Voor het beslissende moment, dat soms slechts een fractie van een seconde duurt, kan hij uren wachten.
Het construeren van beelden vormt een terugkerend element in het werk van Van Asch. Zijn fotografie beweegt zich op het grensvlak van fotografie en beeldende kunst, waarbij compositie, humor en vervreemding samenkomen.
Vogels tussen decor en werkelijkheid – opstellingen van Hans van Asch
4 oktober 2026 t/m 3 januari 2027
Natuurhistorisch Museum Rotterdam