Vanaf 30 mei presenteert het Limburgs Museum in Venlo de tentoonstelling Toko Limburg, waarin de Indische en Molukse eetcultuur centraal staat als dynamisch en levend erfgoed. De expositie laat zien hoe tradities, identiteit en ontmoeting samenkomen in een cultuur die continu in beweging is.
De toko is al generaties lang een plek waar meer gebeurt dan alleen boodschappen doen. Het is een omgeving waar verhalen worden gedeeld, recepten worden doorgegeven en gemeenschappen samenkomen. Tegelijkertijd verdwijnen klassieke toko’s steeds vaker uit het straatbeeld, terwijl nieuwe initiatieven het concept opnieuw definiëren.
Traditie in beweging
Met Toko Limburg – Indische en Molukse eetcultuur in beweging onderzoekt het museum deze ontwikkeling. Via videoportretten, kunst, historische objecten en familiekookschriften ontstaat een gelaagd beeld van een cultuur die zich blijft aanpassen zonder haar kern te verliezen. De tentoonstelling maakt duidelijk hoe eten functioneert als drager van identiteit en verbondenheid.
Ontmoeting als uitgangspunt
In samenwerking met Riboet Verhalenkunst is een programma ontwikkeld waarin bezoekers actief worden betrokken. Op het Toko Plein staat uitwisseling centraal, met verhalenmiddagen en podiumprogramma’s zoals Café Riboet. Daarnaast bieden Toko Tours en museumlessen verdieping in de achtergrond van de eetcultuur.
Zelf ervaren en proeven
De tentoonstelling is nadrukkelijk interactief. Bezoekers kunnen deelnemen aan kookworkshops, kennismaken met het runnen van een toko en proeven van gerechten in het museumcafé, zoals Indische gehaktballetjes met satésaus en Indonesische soto soep. Ook voor jonge bezoekers is er een speciaal programma, inclusief familiedagen.
Toko Limburg – Indische en Molukse eetcultuur in beweging is te zien van 30 mei 2026 tot en met 3 januari 2027 in het Limburgs Museum in Venlo.
lees ook
Drentse geschiedenis komt tot leven op twintig locaties
Van het grootste hunebed van Nederland tot de landschappen die Vincent van Gogh inspireerden: met de webapp Ontdek Drenthe brengt het Drents Museum archeologie, kunst en geschiedenis naar de plekken waar de verhalen zich daadwerkelijk hebben afgespeeld. Inmiddels zijn verspreid over de provincie twintig locaties te ontdekken met augmented reality.
Toen model, actrice, spreker en tv-persoonlijkheid Rikkie Kollé (2001) in 2023 als eerste transgender vrouw gekroond werd tot Miss Nederland maakte dat veel los. Naast negatieve reacties verschafte het haar ook een podium: ‘Ineens kon ik iets voor andere transgenders betekenen. Daarmee viel veel op zijn plaats. De uitnodiging om vanuit mijn eigen visie en kijk op mode, identiteit en representatie een selectie te maken uit de CODA sieradencollectie in de tentoonstellingenreeks ‘De keuze van…’ heb ik dan ook direct omarmd.’
De langverwachte tentoonstelling ‘Amrita Sher-Gil - “Europa is van Picasso, India is van mij”’, is eindelijk te zien in het Drents Museum in Assen. Met werk uit de collectie van de National Gallery of Modern Art in New Delhi is het een bijzondere kans het werk van de grondlegger van de moderne Indiase kunst te zien. Amrita Sher-Gil omschreef haar unieke positie in de kunstwereld indertijd als volgt: ‘Europa is van Picasso, Matisse, Braque en vele anderen. India is alleen van mij.’