Musea wereldwijd doen belangrijke aankopen op TEFAF 2025
TEFAF, The European Fine Art Foundation, kondigt een reeks belangrijke aankopen door internationale musea aan tijdens de edities van TEFAF Maastricht (15–20 maart) en TEFAF New York (9–13 mei). De verworven werken, afkomstig uit verschillende tijdperken en culturen, bestrijken meer dan 7.000 jaar kunstgeschiedenis en zijn toegevoegd aan enkele van ’s werelds meest prestigieuze openbare collecties.
Miss Clara van Petrus Camper – gekocht door het Rijksmuseum, onderdeel van de beroemde serie tekeningen rond de neushoorn Clara (Courtesy of Kunsthandel Mehringer)
Twee porseleinen bierpullen – gekocht door het Guwei Museum in Hongkong Twee porseleinen bierpullen (één porselein en zilver) – gekocht door het Guwei Museum in Hongkong (Courtesy of Vanderven Oriental Art)
TEFAF als ontmoetingsplaats voor musea en verzamelaars
Elk jaar trekt TEFAF honderden museumdirecteuren, conservatoren en mecenasgroepen van topinstellingen wereldwijd. Tijdens de edities van 2025 bezochten meer dan 400 museumvertegenwoordigers en 130 mecenasgroepen de beurzen, afkomstig van onder meer The Metropolitan Museum of Art (New York), het Rijksmuseum en Van Gogh Museum (Amsterdam), het Louvre (Parijs), de National Gallery (Londen), het Museum of Contemporary Art (Los Angeles) en het Art Institute of Chicago.
Belangrijke aankopen van klassieke en sculpturale kunst
Onder de opvallende aankopen bevinden zich:
Tripod (Athénienne) van Joseph Chinard – verworven door The Metropolitan Museum of Art via Stuart Lochhead Sculpture (Londen)
Miss Clara van Petrus Camper – gekocht door het Rijksmuseum, onderdeel van de beroemde serie tekeningen rond de neushoorn Clara
An Enamelled Gemellion with a Horse and Rider (ca. 1250–1275) – verworven door het Minneapolis Institute of Art (Sam Fogg)
Een gouden hanger – toegevoegd aan de collectie van het Wawel Castle State Museum in Polen
Een verguld bronzen beeld van Pietro Tacca (ca. 1610–1615) – geschonken aan de Fine Arts Museums of San Francisco
Twee porseleinen bierpullen – gekocht door het Guwei Museum in Hongkong
Een paar hoekplanken in Lodewijk XVI-stijl – verworven door het Centre des Monuments Nationaux in Frankrijk
Aankopen van schilderkunst
Ook op het gebied van schilderkunst werden belangrijke aanwinsten gemeld:
Zelfportret van de kunstenaar in zijn atelier – Jan Miense Molenaer, verworven door de National Gallery of Ireland
Water Reflections – Gustav Fjæstad, aangekocht door de National Gallery of Canada
Nature morte allégorique aux fruits et au vin (1891) – Émile Bernard, toegevoegd aan het Museum of Fine Arts, Boston
The Entombment of Christ – Maerten van Heemskerck, herenigd met zijn zijpanelen in het Worcester Art Museum
Champ de blé, Locquirec – Félix Vallotton, verworven door het Clark Art Institute in Massachusetts
Portret van de kunstenaar voor een rood gordijn – Lotte Laserstein, gekocht door het Nationalmuseum Stockholm
Colomierstraße in Wannsee – Max Liebermann, verworven door het Cincinnati Art Museum
Its Home (Sa demeure) – Louis Welden Hawkins, gekocht door het Minneapolis Institute of Art
Les Porteurs d’arc-en-ciel en Sans Titre – Jean Messagier en Guy de Rougemont, toegevoegd aan de Fondation Gandur pour l’Art in Genève
Moonrise – Laurits Tuxen, verworven door het Nationaal Museum voor Archeologie, Geschiedenis en Kunst in Luxemburg
Adoration of the Magi – Daniel Bretschneider, aangekocht door de Art Gallery of Ontario
Petite vue de Sèvres – Marie Bracquemond, gekocht door het Birmingham Museum of Art
Autoportrait sur fond bleu – Léon Spilliaert, toegevoegd aan de collectie van het Art Institute of Chicago
Gustav Fjæstad, Water Reflections, 1910-15 (Courtesy of Antonacci Lapiccirella)
TEFAF als cultureel platform
“Musea en instellingen staan centraal in wat we bij TEFAF doen,” zegt Paul van den Biesen, Head of Collectors & Museums bij TEFAF. “De aankopen weerspiegelen niet alleen de diversiteit van onze exposanten, maar ook TEFAF’s rol als internationaal platform voor kennisuitwisseling en cultureel erfgoed. Dankzij deze aankopen komen uitzonderlijke kunstwerken terecht in collecties waar ze kunnen worden bestudeerd, bewaard en gedeeld met toekomstige generaties.”
Via initiatieven zoals het TEFAF Museum Restauratiefonds en de TEFAF Curator Course versterkt TEFAF haar samenwerking met musea wereldwijd en ondersteunt zij het behoud van cultureel erfgoed op het hoogste niveau.
lees ook
Zelfgemaakte Barbie collectie geschonken aan Nederlands Openluchtmuseum
Een bijzondere Barbie collectie uit de jaren zestig en zeventig is recent geschonken aan het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Het ensemble bevat originele Barbiepoppen, een Bild Lilli pop en twee Petra von Plasty poppen, aangevuld met een uitgebreide garderobe van handgemaakte kleding, accessoires en meubels. De collectie is uitzonderlijk goed gedocumenteerd en geeft een uniek beeld van modebeleving, creativiteit en gezinsleven in Nederland in de naoorlogse periode.
Bezoekers van de tentoonstelling BIRDS in het Mauritshuis krijgen vanaf 12 maart een bijzonder aandenken mee naar huis. Het museum werkt samen met Vogelbescherming Nederland om meer vogelvriendelijk groen te stimuleren. Iedere bezoeker ontvangt een zakje puttermix met bloemzaden die putters en andere vogels aantrekken.
Keren de Vreede is een Nederlandse kunstenaar die werkt op intuïtie, beweging en kleur. Haar schilderijen ontstaan zonder penseel: met haar handen brengt zij lagen acrylverf direct aan op het doek. Dikke verf, krachtige lijnen en een uitgesproken kleurgebruik vormen de kern van haar werk. Elk schilderij is uniek.