Van 6 september tot en met 9 november 2025 toont IBASHO Gallery in Antwerpen de solotentoonstelling Origins van de Japanse fotograaf Hajime Kimura (1982, Chiba Prefecture). Kimura, met een achtergrond in architectuur en antropologie, staat bekend om zijn poëtische en onderzoekende manier van fotograferen. In Origins worden twee series gepresenteerd: Correspondence en Matagi.
In deze serie verkent Kimura het historische landschap rond Torres Vedras, ten noorden van Lissabon. Daar volgde hij de linie van verdedigingswerken die in 1810 tijdens de Napoleontische oorlogen werden aangelegd. Hij verweeft geschiedenis, archeologie en hedendaagse sporen door zijn beelden letterlijk te laten reageren op de plek: foto’s werden in water ondergedompeld of voorzien van coördinaten en tijdstippen. De serie verscheen ook in boekvorm, uitgegeven door IBASHO en the(M) éditions.
Matagi
De tweede serie is een indringend portret van de Matagi, traditionele bergjagers uit Noord-Tohoku. Eeuwenlang leefden zij in harmonie met de natuur, jagend op zwarte beren en afhankelijk van ecologische kennis. Door de modernisering van Japan dreigt deze cultuur echter te verdwijnen. Kimura documenteert hun leefwijze niet als folklore, maar als levende herinnering en urgent cultureel erfgoed.
Over de tentoonstelling Origins brengt beide series samen in een gelaagde dialoog over tijd, traditie en identiteit. De tentoonstelling opent op zaterdag 6 september 2025 (14.00–18.00 uur) in aanwezigheid van de kunstenaar.
Over IBASHO IBASHO, Japans voor “een plek waar je jezelf kunt zijn”, werd in 2015 opgericht door Martijn van Pieterson en Annemarie Zethof. De galerie richt zich op Japanse en Japan-geïnspireerde fotografie en beschikt over een gespecialiseerde bookshop. Sinds 2024 heeft IBASHO een tweede locatie, IN-DEPENDANCE, met focus op westerse fotografie en beeldende kunst.
Toen model, actrice, spreker en tv-persoonlijkheid Rikkie Kollé (2001) in 2023 als eerste transgender vrouw gekroond werd tot Miss Nederland maakte dat veel los. Naast negatieve reacties verschafte het haar ook een podium: ‘Ineens kon ik iets voor andere transgenders betekenen. Daarmee viel veel op zijn plaats. De uitnodiging om vanuit mijn eigen visie en kijk op mode, identiteit en representatie een selectie te maken uit de CODA sieradencollectie in de tentoonstellingenreeks ‘De keuze van…’ heb ik dan ook direct omarmd.’
De langverwachte tentoonstelling ‘Amrita Sher-Gil - “Europa is van Picasso, India is van mij”’, is eindelijk te zien in het Drents Museum in Assen. Met werk uit de collectie van de National Gallery of Modern Art in New Delhi is het een bijzondere kans het werk van de grondlegger van de moderne Indiase kunst te zien. Amrita Sher-Gil omschreef haar unieke positie in de kunstwereld indertijd als volgt: ‘Europa is van Picasso, Matisse, Braque en vele anderen. India is alleen van mij.’
Cornelia Anna Margaretha van der Woude (1936-2022) was een van de drijvende krachten achter het Friese kunstenaarscollectief Haudmare in Duurswoude, het huidige Wijnjewoude. Samen met haar man Tjeerd Visser (1929-1979) verhuisde Mare in 1962 naar een oud schoolgebouw. Daar creëerden zij een vrijplaats voor kunst, poëzie en collectief leven. Annemieke Keizer-Sloff, conservator van Museum Dr8888: ‘Voor Friesland was zij belangrijk. Ze brak door met vooruitstrevende, abstracte kunst.’