Op zaterdag 18 oktober keert Gouda met Zotte Zaterdag terug naar het jaar 1511. De historische binnenstad verandert die dag in een levend middeleeuws decor vol zotten, ambachtslieden, muziek, theater en satire — een feestelijke ode aan Desiderius Erasmus, de beroemde Gouwenaar en schrijver van Lof der Zotheid.
Zotte Zaterdag is niet zomaar een historisch festival: het viert de kracht van vrije meningsuiting, humor en verbeelding. Bezoekers dwalen door een stad waar de ideeën van Erasmus tot leven komen — in straattheater, poëzie, rondleidingen en verrassende ontmoetingen. Of, zoals Erasmus zelf zei: "Leer mensen niet wát ze moeten denken, maar dát ze moeten denken."
Zotte ingrediënten voor een Zotte Zaterdag
Vanaf 11.15 uur start de dag met een kleurrijke parade van narren, kwakzalvers en marktkooplui vanaf Cultuurhuis Garenspinnerij naar de Sint-Janskerk. Overal klinkt middeleeuwse muziek en straattheater zorgt voor een vrolijke, theatrale chaos.
Bezoekers kunnen deelnemen aan de zotte tour door Museum Gouda, waarbij gidsen langs martelwerktuigen, de oude apotheek en het schuttersgilde leiden. Daarnaast staan op het programma:
de Erasmuswandeling, over zijn jeugd en gedachtengoed (€5 p.p.),
de 25 Steegjeswandeling, vol verborgen verhalen uit middeleeuws Gouda (€6 p.p.),
en een middeleeuwse markt met ambachten, streekproducten en livemuziek.
In de Sint-Janskerk brengt stadsdichter Chris Bellekom de taal van Erasmus tot leven met poëtische voordrachten. De toegang tot de kerk is gratis.
Praktische informatie
Datum: zaterdag 18 oktober 2025, vanaf 11.00 uur Locatie: historisch centrum van Gouda Toegang: gratis (sommige activiteiten met ticket of aanmelding)
Toen model, actrice, spreker en tv-persoonlijkheid Rikkie Kollé (2001) in 2023 als eerste transgender vrouw gekroond werd tot Miss Nederland maakte dat veel los. Naast negatieve reacties verschafte het haar ook een podium: ‘Ineens kon ik iets voor andere transgenders betekenen. Daarmee viel veel op zijn plaats. De uitnodiging om vanuit mijn eigen visie en kijk op mode, identiteit en representatie een selectie te maken uit de CODA sieradencollectie in de tentoonstellingenreeks ‘De keuze van…’ heb ik dan ook direct omarmd.’
De langverwachte tentoonstelling ‘Amrita Sher-Gil - “Europa is van Picasso, India is van mij”’, is eindelijk te zien in het Drents Museum in Assen. Met werk uit de collectie van de National Gallery of Modern Art in New Delhi is het een bijzondere kans het werk van de grondlegger van de moderne Indiase kunst te zien. Amrita Sher-Gil omschreef haar unieke positie in de kunstwereld indertijd als volgt: ‘Europa is van Picasso, Matisse, Braque en vele anderen. India is alleen van mij.’
Cornelia Anna Margaretha van der Woude (1936-2022) was een van de drijvende krachten achter het Friese kunstenaarscollectief Haudmare in Duurswoude, het huidige Wijnjewoude. Samen met haar man Tjeerd Visser (1929-1979) verhuisde Mare in 1962 naar een oud schoolgebouw. Daar creëerden zij een vrijplaats voor kunst, poëzie en collectief leven. Annemieke Keizer-Sloff, conservator van Museum Dr8888: ‘Voor Friesland was zij belangrijk. Ze brak door met vooruitstrevende, abstracte kunst.’